Motorlu Tırpan Seçimi Nasıl Yapılır?

Bahçelerdeki yabani otların temizlenmesinde en büyük yardımcılarımız olan motorlu tırpan alırken bahçemizin büyüklüğü, bahçelerde bulunan ot çalı ve bitkiler dikkate alınarak tırpan tercihimizi yapmalıyız. Motorlardaki güç ve motor özelliklerinin yanında kullanım olarak sırttan ve yandan tipleride sahip olduğunuz arazi yapısına göre seçebilirsiniz. Düz ovalarda yandan tırpanlar daha kullanışlı olurken yamaç arazilerde sırt tipi tırpanlar daha kullanışlı olabiliyor. Eskiden kas gücüyle yapılan bahçe temizlik işleri yerini teknolojik aletler olan motorlu tırpanlara bıraktı. El tırpanları kestiği otları bir yerde toplarken yeni model makineler misinalar yardımı ile otları ufak parçalara ayırarak bahçede yok olmasını sağlamaktadır.Bu şekilde bağıtılan bitkiler hızlı bir şekilde bahçede çürüyerek gübreye dönüşmektedir.

Benzinli Tırpan Motorları

Benzinli tırpan motorları genellikle yağ ve yakıtın karışması ile çalışan 2 zamanlı motor kullanmaktadırlar. Son dönemde ülkemizde Honda'nın geliştirmiş olduğu 4 zamanlı tırpan motorlarıda satışa sunulmuştur. Yazımızın sonunda bu iki zamanlı ve 4 zamanlı motorları detaylıca inceliyor olacağız. Profesyonel tırpan motoru markaları stihl ve husqvarna gibi markalar 2 zamanlı motorlar kullanıyorlar.

Kimler benzinli motor seçmeli ?

Büyük bahçeye sahip tarla sahipleri kesinlikle benzinli tırpan motorlarını tercih etmelidirler. Bahçenizin her tarafına elektrik götürme imkanı olmayanlar, bahçesinde güçlü dikenler ve çalılıklar bulunanlar benzinli motorları tercih etmelidirler. Tırpan işii profelyonel olarak yapanlar benzinli tırpanları seçebilirler.

Kimler Elektrikli tırpan motoru almalı?

Yazlığınızın yada evinizin bahçesindeki otları temizlemek için elektrikli tırpan motorlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle çimenlerin biçilmesi için aslında tırpan motoru almak yerine bahçeniz düz ise çim biçicileri kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Çim biçiciler bütün otları aynı boyutta kestiği için güzel görüntüsü nedeniyle tercih edilebilir.

Yan Tırpan ve Sırt Tipi Tırpanlar

Tırpan motorları kullanım olarak bisiklet kol dediğimiz yan tırpanlar ve motor bölümü sırtta taşınan sırt tırpanlar olarak ikiye ayrılıyor.

Yan Tırpanlar

yan tipi tırpan motorları

Yan tırpanlarda bisiklet tutma kolu şekliyle kumanda edilen motor bölümü vucudun yanında kullanılan motorlardır. Yan tipi benzinli motorlar düz arazilerde kullanımı kolay olduğu için tercih ediliyor. Yan tırpanlarda düz şart kullanıldığı için ağırlıkları genellikle 7-9 kg aralığında değişiyor. Yamaç arazilerde ve dar bahçelik alanlarda uzun tırpan şaftı ile hareket etmek zor olacağı için tercih edilmez. Yan tırpanlarda düz şaft kullanılarak motordaki güç direk kesme bağlığına iletilebildiği için daha güçlü ve performanslı olmakta.

Sırt tipi tırpanlar

sırt tipi tırpan motorları

Sırt tipi tırpanlarda motor bölümü sırtta taşınırken esnek şart yardımı ile ot biçme bölümü ayrıdır. şaft esnek olduğu için yamaç arazilerde ve dart ağaçlık alanlarda rahatlıkla hareket edilebilir. Sırt tipi tırpanlarda esnek şaft kullanıldığı için motordaki güç uzun şaft boyunca iletilemiyor buda performans kaybını ortaya çıkarmakdatır.

Ben kendim Castor 55 modelinin hem sırt tırpanını hemde yan tırpanını aynı anda kullandım. Teknik özellikleri birebir aynı olan tırpanlar arasında güç olarak çok belirgin fark vardı. Yan tırpanda gaza bastığımda gücü kollarımda hissedebiliyorken aynı hissi sırt tırpanda asla alamadım.
Benzer şekilde Stihl 480 modelinin hem sırttan hemde yandan modelini kullandım yan tırpanlarda güç çok belirgin bir şekilde tırpanın ucuna aktarılabiliyor.

Yan tipi tırpanlar düz arazilerde kullanılması tavsiye ediliyor ancak her iki modelide oldukça yamaç fındık bahçesinde kullanmış birisi olarak söyleyebilirim ki "eğer eliniz ve vucudunuz alışmışsa hiç fark etmez her ikisinide istediğiniz arazide kullanabilirsiniz." Sırt tipi motorlarda ağırlık tüm vucuda yayılırken yan tipi motorlarda ağırlık tek tarafa yüklenmektedir. Ağırlık dengesizliği zamanla bel ağrısına ve sırt ağrısına sebebiyet verebiliyor. Özellikle tırpan atarken terleyen sırtınızda ağrılar oluşabiliyor.

Tırpanlardan bahsettiğim bu ağrılar acılar 5-10 dönüm arazilerden 1-2 günlük çalışmalarda elbette fark etmezsiniz. 15-20 gün aralıksız tırpan kullanan insanlardan bahsediyorum. 5-10 dönüm tarlanız varsa hangisini isterseniz alabilirsiniz sağlık açısından bir sorun olmaz.

Sırt tıpi tırpanları kullanabilmek için normalden güçlü kollara sahip olmanız gerekiyor. Benim kollarım çok güçlü olmadığı için kollarım çok çabuk yoruluyor ve performanslı kullanamıyorum. Yan tipi tırpanlarda profesyonel yelek giyildiğinde tırpanın ağırlığını tüm vucuda yaymak mümkün. BUda akşama kadar hiç kollarınız ağrımadan iş yapmanıza imkan sağlıyor.

Ayrıca sırt tipi tırpanlarda tutma kolu sürekli titreşim yaydığı için akşam iş bitiminde kollarınızın karıncalandığını fark edeceksiniz. Bu çok normal durumdur hiç panik yapmayın.

Hangi Marka Tırpan Alınır?

Son dönemde çin mallarının oldukça çok olduğu tırpan piyasasında uzun vadeli bir yatırım yapmak istiyorsanız bilindik markalardan şaşmayın. Çin malından tutun, stihl, castor, alpina gibi bir çok markayı uzun süreler kullanmış birisi olarak benim tavsiyem stihl bu işin piridir velhasıl pahalıdır. Husqvarna daha yeni yeni girdi tırpan işine internetteki videolarını izledim özellikle yurt dışında çok tercih edilen modelleri var. Türkiyede Husqvarna stihl kadar pahalı motorlar segmentinde yer alıyor. Oleo-mac yıllardır tırpan işinde uzman teknik özellik olarak makineleri güzel ancak ben hiç kullanmadım. Alpina tırpan motorları biraz ağır ancak güzel iş çıkartıyorlar özellikle yandan modelleri tercih edilebilir markalar arasında. Bilinen markalar dışında çin malı tırpanları alarak kullanan çevremde bir çok insanla karşılaştım. Birisi stihl alıyor 1 ay sonra tamire götürüyor diğer çin malını yıllardır kullanıyor. teknoatak.com Elektronik ürünler olduğu için biraz şans olduğu kadar birazda sizin kullanımınızla motoru zamanında yağlamanız bakımını yaptırmanız ve kullandığınız yağ ve yağ oranı ile alakalı bir durum.

Benzinli Tırpan Fiyatları

Kaliteli tırpan fiyatları genellikle 500-800 euro arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Dolar ve euro'nun artışından sonra tırpan fiyatlarıda oldukça artmış durumda. 2016 yılında 1500 tl'ye yarı profesyonel bir tırpan alabiliyorken günümüzde 2000 tl vermeniz gerekeyor. Profesyonel diyebileceğimiz stihl fs 460, husqvarna 555rxt gibi modellere 3500 tl civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Çinmalı tırpanlara ise 400-500 tl gibi fiyatlara sahip olabilirsiniz. Dİğer konumuzda belirttiğimiz motorlu tırpan benzin yağ oranı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bahçesi çok 10 dönüm ve üzeri olmayanlar çin malı motorları veya bilinen markaların düşük güçlü motorlarını tercih edebilirler. Çin malları bile 2 yıl garantili olduğu için 400 tl verdiğiniz bir makineyi 2 yıl kullandığınızda zaten parasını çıkarmış olursunuz ve bozulsa bile gözünüz arkada kalmaz.

  Tırpan zamanının yaklaştığı şu günlerde bir çok kişinin tırpan arayışı içine girdiğini biliyoruz. Aklınızdaki soruları sorarsanız bilgim dahilinde cevaplamaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle Hoşça kalın.

/ /
5,0 / 5 Toplam : 5
Yorumlar
kastamonulu 17.7.2017

dolmar ms 4520 b den şaşmayın.alman yapmış.9 senedir tık yok.

Yönetici 14.7.2017

Merhaba Ali;
Çapa aparatı takacaksan güçlü motor almalısın. Alpina markası kalitedir ama önerdiğiniz modelin Bg gücü düşük olduğundan almanı önermem.
Hyundai markasınde önerdikleriniz teknik olark yeterli güçteler. Pratikte bu kadar güçlüler mi performansları nasıldır bilmiyorum. Hiç Hyundai motorla çalışmadım.

Yönetici 14.7.2017

Enver öncelikle bir tanıdığın varsa her ikisinide kullan. Sırt tipi motorlarda kesme aparatının ağırlığı kola bindiği için kolunuz güçlü değilse çok çabuk yoruluyorsunuz. Yandan motorda ise öyle bir sorun olmuyor akşama kadar çalışabilirsiniz.
Makita daha yeni olduğunu düşünüyorum. Birde 4 zamanlı motor yani daha hiç kullanan görmedim ve kullanmadım. O yüzden markayı karalayamam yok yere göğede çıkartamam. Ben yeni çıkan bir modeli almazdım. Çünkü bir defa alacaksın tırpan motorunu uzun yıllar kullanacaksın.

Enver 10.7.2017

Yan mi sirt mi karar veremedimm sirti daha cok istiyorum ama 4 zamanli guc olarak ne kadar tatmin edicidir dusundugum marka makita olup sirt tipini dusunuyorum almisken bir kere alip bas agrisi yapmaz diyorumm sirt olmasinida agirligin tum vucuda binmesi daha guzel onerebileceginiz baska marka varmi

Ali 3.7.2017

Merhaba, yazınızı okudum tecrübelerinizi paylşamışsınz teşekkür ederim.
Yaklaşık 10 dönüm arazim için ilerde çapa aparatı da takıp kulanabileceğim bir benzinli tırpan almayı düşünüyorum. Şunlardan hangisini tavsiye edersiniz? bunların dışında da olabilir. ucuz değil orta kalite bir şey düşünüyorum. SECHO 5500B TIRPAN SIRT SECHO MOTORLU OT ÇİM ÇAY BİÇME 2017 MODEL
ALPİNA MT520F MOTORLU SIRT TIRPAN FULL HEDİYELİ BUGUN KARGO
HYUNDAI HYX55S MOTORLU SIRT TIRPAN TESTERE+YAĞ+GÖZLÜK+BENZİNBİDON
HYUNDAI HYX56S MOTORLU SIRT TIRPAN TESTERE+MİSİNA+BENZİN BİDON

Puan:
Adınız :
Mail : Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız: