Güçlü şifre nasıl oluşturulur? Kırılması imkansız parola oluşturma

Son dönemde özellikle sosyal medya hesaplarının hacklenmesinden sonra kırılması zor güçlü şifre nasıl oluşturulur konusunu akıllara getirdi. Hesaplarınızdaki şifreleriniz güvenli değilse yasa dışı olmasına rağmen başkalarının eline geçebilir. O halde hemen tüm hesaplarımızın şifresini değiştirerek güvenli hale getirebilirsiniz.  Dilerseniz şifrelerimizi güvenli hale nasıl getirebiliriz inceleyelim.


Şifre Nasıl Kırılır?

Güvenli şifre oluşturabilmek için şifelerin nasıl kırıldığınız anlamamız gerekiyor. Değerli arkadaşlar günümüzde facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya hesaplarının şifresini program ile kırmak imkansız. 4 yöntemle şifre kırılıyor. Bunlar;

Tahmin ederek şifre kırma: En basit yöntem olan tahmin ederek şifre kırma o kişinin nasıl bir şife belirleyebileceğini tahmin ederek kırılıyor. Şifrelerinizin tahmin edilmemesi için sizinle alakası olmayan şifre yazın.

Virüs ile şifreyi alma: Şifresini öğrenmek istediğiniz kişinin telefonuna yada bilgisayarına virüs göndererek şifresini alabilirsiniz.Yada insanlar facebook gibi kopya site yazarak o siteye giriş yaptığınız şifreleri elde ediyorlar. Özellikle takipçi sitelerine giriş yaptığınızda şifreleriniz artık başkasının elinde ve insafındadır.

Güçlü Şifre Oluşturma Önerileri

Hesaplarınızda güvenli parola oluşturabilmek için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz.

1 ) Hesaplarınızın her birinde ayrı şifre kullanın: Şifre çalmanın en kolay yolu budur. Aynı şifrelerle farklı sitelere üye olduğunuzda şifrelerinizi bilen kişiler diğer hesaplarınızıda ele geçirir.  Şifrenizi ele geçiren kişiler banka bilgilerinize, özel mesajlarınıza ve paylaşımlarınıza ulaşabilirler.

2 ) Şifrelerinizde rakam ve harfleri kullanın: Artık bir çok sitede zorunlu olan 8 karakter, büyük harf, küçük harf ve rakamlar barındıran şifreler belirleyebilirsiniz.   Sadece harflerden oluşan 8 karakterlik bir şifre,  yalnızca küçük harflerin bulunduğu 8 karakterlik bir şifreden 30 bin kat daha kombinasyon gerektirir.

3) Kişisel bilgilerinizi şifre olarak belirlemeyin: Sizi ifade eden lakabınız, yaşadığınız yer, tuttuğunuz takım gibi bilgileri şifre olarak belirlemeyin. Bu şifreleri kullanacaksanız bile kombinasyonlar halinde kullanabilirsiniz. Örneğin : c1mb0mOm, g@1Atsaray, 1St@n3luE gibi bir şifre oluşturursanız bunu kimse tahmin edemez.

5 ) Heskesin Kullandığı Şifreleri kullanmayın: Herkes tarafından kullanılabilecek bölge, ç,çek böcek sevdiğiniz hayvan gibi isimleri şifre olarak belirlemeyin. Özellikle kullanıcılar cep telefonlarını şifre olarak yazmaya çalışıyor. Telefon numaranız, doğum tarihiniz, çocuklarınızın ismi, okuduğunuz bölüm gibi bilenen kavramları parola yapmayın.

6) Karakterleri değiştirin: Parolalarınızda kullandığınız karakterleri değiştirerek farklı algoritmalar üretebilirsiniz. Örneğin: S yerine 5, A yerine @ işareti, ş yerine $ dolar işareti i yerine 1 o yerine sıfır kullanarak kırılmazı imkansız şifreler oluşturabilirsiniz.

Facebook instagram ve twitter için parola oluşturma

Her bir hesabınız için birbirinden farklı şifreler kullanmaya özen gösetrin ki birisinin şifresini kıran diğer şifrelere ulaşmasın. Özellikle doğum tarihinizi, telefon numaranızı şifre olarak kullanmaktan kaçının. Hemen herkes 1453 istanbulun fethini şifre olarak kullanıyor siz bunu yapmayın.  Özellile ünlülerin twitter ve instaram hesaplarının hacklendiğini duymuşsunuzdur. Hele birde tanıdık popüler bir kişiyseniz hesabınız daha bir önemli hale gelmiştir. Bu yüzden daha güvenli bir parola oluşturmalısınız.

Güvenli şifre oluşturmanın yanı sıra önemli hesaplarınızın şifresini belirli zamanlarda değiştirmenizi önerebiliriz. Bunun dışında internette dolaşan güvenli parola oluşturma programlarını kullanarak önerileri dikkate alabilirsiniz.

/ /
Yorumlar
Puan:
Adınız :
Mail : Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız: