Facebook sanal gerçeklik uygulaması Facebook Spaces

Facebook kullanıcıları için yep yeni dünyaların kapılarını aralamaya devam ederken süpriz bir şekilde sanal gerçeklik uygulaması Spaces'in beta versiyonunu tanıttılar. Facebook tarafından ortaya konulan ik hizmet olma özelliğini taşıyan spaces ile 3 boyutlu nesneler çizebilmenin yanında çekilen fotoğraflarada 3 boyutlu nesneler eklenebilecek. Teknoloji öyle bir noktaya geldiki artık cep telefonlarında bile sanal gerçeklik özelliklerini kullanabiliyor olacağız. Şimdilik beta versiyonunda olan bu uygulamayı oculus mağazasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Facebook fotoğraflarında üç boyutlu efekt dönemi

Şu ana kadar hiç bir firmanın oluşturmadığı sanal gerçeklik uygulması bu alanda yeni bir kilometre taşı olarak yerini almış görünüyor. Cep telefonu kamerasını sanal gerçeklik platformuna dönüştürmeyi amaçlayan facebook, farklı dillere ve kültürlere ait çok sayıda efektler kullanılmaya başlanacak.

Önümüzdeki dönemde facebook messenger ve diğer uygulamalara dahil edilerek belkide arkadaşlarımızla sanal gerçeklik uygulaması ile aynı masanın etrafında oturuyormuş gibi sohbet etme imkanı bulacağız. facebook spaces Artık a 4 arkadaşınızla farklı mekanlarda olsanız bile sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde aynı masanın etrafında sohbet edebileceksiniz. Hatta ilerleyen dönemlerde okey, tavla, blardo gibi birçok oyunu gerçeklik duygusu içerisinde oynayabileceksiniz.

Sanal gerçelik gözlükleri cep yakıyor

Aslında baktığımızda sanal gerçeklik kavramı hayatımıza yeni yeni girmeye başladığı için bu konuda çıkarılan ciyhazlarda haliyle piyasada tekel konumunda oluyor. Şimdilik yalnızca Oculus Rift ve Touch olarak adlandırılan özel gözlüklerle kullanılabilen spaces sanal gerçeklik uygulamasını etkin bir şekilde kullanabilmeniz için bu gözlüklere sahip olmanız gerekiyor. oculus rift sanal gerçeklik gözlüğü Firmanın kendi sitesinde 599 dolar olan satış fiyatı ülkemizdeki dolar kurundan ve vergi oranlarından dolayı n11 ve gitti gidiyor gibi mağazalarda 4500 tl gibi fiyat etiketleriyle satılıyor. önümüzdeki aylarda farklı firmaların ürünlerinin piyasaya çıkmasıyla birlikte fiyatlar biraz daha aşağıya düşecektir ancak dolar kurundan dolayı ülkemizde yine benzer 3500-4000 tl fiyat aralığında olabilir. Facebook spaces beta versiyonunu indirabileceğiniz adres burada.

İşte Facebook Spaces tanıtım videosu

Sizce akıllı telefonlarda sanal gerçeklik uygulamaları ile daha neler yapılabilir? önümüzdeki yıllarda bu konuyla ilgili nasıl gelişmeler yaşanılabilir?

/ /
Yorumlar
Puan:
Adınız :
Mail : Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız: