Bilgisayarda Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Kullandığınız bilgisayarda belirli sitelere girilmesini engellemek isteyebilirsiniz. Özellikle çocuğu olan ebeveynler çocuklarının girmesini istemediği siteleri engelleyerek bir tür güvenlik önlemi alabilirler. Bilgisayarda siteleri engellemek için bir çok eklenti program olsa da bu tür programlar genellikle hem bilgisayarınızın çalışmasını yavaşlatacak hemde her defasında tarayıcınızı kontrol edeceği için internetinizi yavaşlatacak. Program ve eklentiler kullanmak yerine windows ve mac bilgisayarlarda host dosyası üzerinden site engelleme yaparak erişime kapatabilirsiniz.

Host dosyası ile yaptığınız engellemelerde engellediğiniz site firefox, chrome ve explorer gibi hiç bir tarayıcıda açılmayacaktır.

Windows Pcde site engelleme

Tüm windows versiyonlarda hemen hemen benzer işlemleri yaparak istediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz. Öncelikle bilgisayarıma girerek aşağıdaki klasörü açalım. C:\Windows\System32\drivers\etc içinde yer alan host adındaki dosyayı sağ tıklayalım ve birlikte aç diyelim. host dosyasını notepad ile açalım Bilgisayarınızda kurulu notepad++ varsa onunla veya normal notepad ile açabilirsiniz. Açılan dosyada satırlarının sonuna 127.0.0.1 ip adresinden sonra bir tab boşuk bırakalım ve site adresi yazalım. Engellemek istediğimiz site adresini yazarken www. kullanmayalım. host dosyasını düzenleme Evet arkadaşlar bu noktaya kadar gördüğünüz gibi host dosyasını düzenledik ve şimdi düzenlediğimiz dosyayı yakıt edelim. Yalnız host dosyası güvenlik nedeniyle bizden bir takım izinler istiyor.

Host dosyası nasıl kayıt edilir?

Host dosyası üzerinde değişiklikler yaptığımızda normal koşullarda windows değişiklik yapmamıza güvenlik nedeniyle izin vermiyor. Bunu aşmanın iki yolu var birincisi; Host dosyasını kopyalayarak masa üstüne taşıyalım değişiklikleri yaptıktan sonra masa üstüne kayıt edelim ve düzenlediğimiz dosyayı etc klasörüne taşıyalım. Host dosyasını kaydetmenin ikinci yolu ise ; Host dosyasına kullanmış olduğunuz kullanıcı için yazma izni vererek çözeblirsiniz. Yazma izni vermek için host dosyasına sağ tıklayalım özellikleri tıkladıktan sonra açılan pencerede güvenlik sekmesini tıklayalım. Host dosyasına yazma izni vermek Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi host dosyasına yazma izni vermiş bulunuyoruz artık düzenlediğimiz dosyası kayıt edebiliriz. Artık engelleme yaptığımız siteye sizin bilgisayarınızdan hiç bir şekilde girilmesi mümkün olmayacak. Engeli kaldırmak için yeniden host dosyasını düzenleyerek yazmış olduğunuz adresi silerseniz böylece engeli kaldırmış olursunuz. Bu şekilde site engelleme yaptığınızda bu yöntemi bilmeyen kimse sitenin neden açmadığını asla bulamayacak ve siteye giriş yapamayacak. Bilgisayarınızı kasmadan internetinizi yavaşlatmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mac bilgisayarda site engelleme Mac bilgisayarlarda aynen windows bilgisayarlardakine benzer bir yöntem uygulayarak site engelleyebilirsiniz. Mac bilgisayarınızda üst bölümde yer alan Go to folder bölümüne tıklayarak /private/etc yazdığımızda etc klasörüne ulaşıyoruz. mac site engelleme Host dosyasını açarak windowsta olduğu gibi ip adresi ve site adresini yazarak dosyayı kayıt ettiğimizde artık mac bilgisayardan bu sitelere giriş yapamazsınız. Sorularınız varsa alağıdaki bölümden alabilirim. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileşiyle hoşça kalın!

/ /
Yorumlar
Puan:
Adınız :
Mail : Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız: